Sieć lokali "T. B. King Blues Club & Restaurant" (licencja stowarzyszenia "T.B.King Blues Club", współpraca "48 Agency").

Omówienie wstępne i założenia.

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie w Polsce (z możliwością rozszerzenia na kraje sąsiednie) sieci klubów/restauracji wzorowanych na słynnych lokalach/klubach bluesowych z legendarnej Beale Street w Memphis, Tennessee, U.S.A.

Patronatu tej inicjatywie udzieliła "The Blues Foundation" z Memphis, Tennessee, organizator dorocznego, prestiżowego, największego na świecie festiwalu i konkursu muzyki bluesowej pod nazwą International Blues Challenge. W imprezie tej, odbywającej się na przełomie stycznia i lutego, już czterokrotnie brały udział polskie zespołu, odnosząc znaczące sukcesy.

Uroczystego otwarcia pierwszego lokalu z planowanej sieci, "T.B.King Blues Club&Restaurant" we Włocławku dokonał dyrektor generalny The Blues Foundation, pan Jay Sieleman

Lokal działa od 6-go listopada 2009 r. Więcej informacji: www.tbkingclub.com

Memphis jest znane jako światowa stolica bluesa a także miasto, w którym mieszkał i zmarł (niektórzy do dzisiaj w to nie wierzą) Elvis Presley.

Lokale na Beale Street w Memphis charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą, świetnym programem koncertów "na żywo", charakterystyczną, zupełnie prawie nieznaną w Polsce kuchnią południa USA i pogranicza z Meksykiem.

Polska scena bluesowa w ostatnich latach przeżywa wyraźny rozwój i już osiągnęła wysoki poziom i znaczącą pozycję w świecie, dzięki m.in. sukcesom takich zespołów i wykonawców jak Karolina Cygonek (Wokalistka Bluesowa Nr 1 w Polsce) czy zespół LeBlue (sensacja International Blues Challenge 2006 w Memphis). Pojawili się także świetni, młodzi wykonawcy bluesa, blues-rocka i soul-bluesa, jak choćby "Chicago Blues Revue" - duet 2-ch młodych chłopców, grających prawdziwie "czarnego" bluesa i boogie. Zarysowuje się wyraźny nurt bluesa polskiego. W naszej dyspozycji mamy ok. 30-tu doskonałych zespołów i wykonawców. Także koncerty Gwiazd tej muzyki spoza Polski cieszą się dużą frekwencją i przyjeżdża ich coraz więcej.

Tu trzeba dodać, że pod pojęciem "blues" mieści się aktualnie szeroki wachlarz stylów muzycznych, od gospel i tradycyjnego bluesa, poprzez soul-blues, blues-rock po rock and roll i smooth jazz. Pozwala to poszerzyć krąg zainteresowanej koncertami publiczności. Potwierdzeniem faktu, że sytuacja "dojrzała" do uruchomienia takiej inicjatywy są odbywające się od listopada 2007 r. koncerty (w każą niedzielę i poniedziałek) z cyklu "T.B.King Blues Club" (sala "górna", na ok. 100 osób) i dodatkowo raz w miesiącu organizujemy koncerty w.w. zespołów (sala "dolna", na ok. 250 osób) w legendarnym Tygmont Jazz Club w Warszawie (www.tygmont.com.pl) . Mamy na nich zazwyczaj blisko 100% frekwencję i b. dobre opinie publiczności, prasy i mediów. Od czerwca koncerty te odbywają się w klubie "Jazzownia Liberalna" na Starym Mieście.

Sieć "T.B.King Blues Club and Restaurant" opiera się na następujących założeniach:

1/. Muzyka na żywo, początkowo w weekendy (piątek, sobota i ew. niedziela). Po jakimś czasie będzie można powiedzieć, czy muzyka także w pozostałe dni ma uzasadnienie. Optymalnym rozwiązaniem będzie miejscowy pianista (lub gitarzysta/duet) jako "resident band", grający codziennie. Poza muzyką bluesową, w wybrane dni (np. piątki, po koncercie i soboty) imprezy klubowe, przynoszące największy dochód.

2/. Zespoły (lub solistów) i DJ-ów będzie zapewniał Franchisodawca, czyli Agencja T.B.King Blues Club z Warszawy. Jego zadaniem jest dobór i angażowanie zespołów, ustalanie warunków i terminarza koncertów, rotacji zespołów w ramach sieci - w porozumieniu z poszczególnymi Klubami - itp. Założeniem jest zapewnienie i utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego koncertów. Przewidujemy także koncerty wykonawców zagranicznych - w tym celu pozostajemy w kontakcie z organizatorami festiwali i agencjami impresaryjnymi. Korzystanie z wykonawców, którzy już są w Polsce, pozwoli znacznie obniżyć koszty. Ponadto (docelowo) możliwość zaproponowania cyklu występów w przyszłej sieci "T.B.King" daje szansę na negocjowanie korzystnych warunków finansowych.

3/. Ważnym elementem działalności, tylko pozornie niekomercyjnym, będzie działalność edukacyjna w dziedzinie muzyki. Profesjonalni wykonawcy, występujący w klubie, będą prowadzili warsztaty dla miejscowej młodzieży, obejmujące swoim zakresem zarówno naukę gry na instrumentach, śpiewu jak i historii muzyki bluesowej, źródła całej współczesnej muzyki rozrywkowej. W tym sensie warsztaty te będą uzupełnieniem i pogłębieniem szkolnej edukacji muzycznej. Będą też poszerzać zainteresowania młodzieży i ukierunkowywać je na wartościowe segmenty kultury muzycznej. Istotną rolę będzie tu pełniło projektowane w lokalu mini-muzeum muzyki bluesowej (zagranicznej i polskiej) oraz wydawany jako miesięcznik "T.B.King Blues Club Magazine" w części poświęcony tym zagadnieniom.

4/. Poza koncertami na żywo w "T.B.King" będzie odtwarzana muzyka z płyt. Będą to płyty bluesowe i podobne z katalogu "FreeMusic", za odtwarzanie których nie trzeba płacić ZAiKS-owi ani innym organizacjom. Pozwala to wydatnie zmniejszyć koszty działalności każdego Klubu.

5/. Kwestie opłat na ZAiKS za koncerty także leżą w gestii Agencji T.B.King Blues Club i poszczególne lokale nie muszą nic za to płacić. Podobna zasada dotyczy filmów i klipów, odtwarzanych na monitorach czy ekranach we wnętrzu klubu. Dostarcza je, wolne od opłat, FreeMusic.

6/. Jam sessions: docelowo, możliwie jak najprędzej każdy TBK powinien mieć własny, podstawowy zestaw aparatury i instrumentów, pozwalających na występ bez konieczności przywożenia całego wyposażenia zespołów. W skład takiego zestawu wchodzą:

- aparatura nagłośnieniowa (kolumny, mikser, końcówka mocy, statywy, mikrofony),
- perkusja
- wzmacniacze do gitary i basu
- scena (stała lub przenośna)
- pożądane pianino akustyczne (lub elektryczne)
- światło.

Jam sessions, czyli improwizowane koncerty z udziałem grających w klubie artystów i uczestników warsztatów muzycznych powinny odbywać się w stałym dniu tygodnia i stanowić ciekawą propozycje artystyczną. Koszt takiego koncertu jest minimalny.

Stowarzyszenie T.B.King Blues Club i współpracująca z nim "48Agency" użyją, w miarę potrzeb, swoich kontaktów, aby zapewnić najlepszą z dostępnych na rynku cenę i wysoką jakość (oraz trwałość) sprzętu.

Posiadanie wyposażenia tego rodzaju umożliwia m.in. stworzenie wspomnianej wyżej tradycji jam sessions, czyli wspólnego grania muzyków poza oficjalnymi koncertami (lub po nich), co niewątpliwie wzbogaci program artystyczny Klubu bez dodatkowych kosztów (muzykom za udział w jam session nie płaci się, w Tygmont Jazz Club dostają gratis drinki bezalkoholowe lub piwo).

7/.Karty Klubowe: każdy TBK ma prawo przyznawania osobom ważnym bądź zasłużonym dla niego "Złotych Kart TBKing", upoważniających do bezpłatnego wejścia na wszystkie (poza zamkniętymi) imprezy w całej sieci TBKing. Karty, na wniosek poszczególnych placówek będzie wydawała Centrala w Warszawie i dostarczała do Klubu.

8/. Menu: założeniem jest jednakowa we wszystkich TBK karta potraw kuchni amerykańskiej z okolic Memphis (Delta Missisipi, Południe, pogranicze z Meksykiem) plus specjalny "rozdział": "Potrawy Kuchni Muddy Watersa wg jego oryginalnych przepisów". To bardzo ciekawa, zdrowa i całkiem nieznana u nas kuchnia. Przykładem mogą być tzw. "Tamales" - rodzaj naszych gołąbków, czyli faszerowane różnymi farszami ugotowane łupiny, otaczające kolbę kukurydzy albo "Cola Ribs" - żeberka gotowane w Coca Coli lub nią przyprawiane, które dusi się 8-10 godzin! Ryby, krewetki, do tego dużo warzyw, wyjątkowo wielkie frytki, ale też i panierowany schabowy, który - jak się okazuje - był ulubionym daniem, osobiście przyrządzanym przez "Ojca Bluesa" - Muddy Watersa. Docelowo planujemy, aby każdy (lub choćby niektóre) z TBK wyspecjalizował się w sporządzaniu jednej/dwu czy kilku potraw tej kuchni i dostarczał je (w stanie zamrożonym) do pozostałych lokali sieci. Dotyczy to np. wspomnianych "Tamales" w różnych odmianach, żeberek wstępnie przygotowanych, specjalnie dużych frytek i innych charakterystycznych i nadających się do dystrybucji w stanie zamrożonym potraw lub półproduktów, co pozwoli wszystkim obniżyć koszty. Niezbędną częścią wyposażenia kuchni jest grill, na którym przyrządza się wiele potraw z proponowanej listy. Potrzebne jest także urządzenie do gotowania na parze. Poza tym wyposażenie standardowe.

Proponowane menu może być uzupełniane lokalnymi potrawami, wg uznania. 9/. Celem uzyskania możliwie najlepszych warunków dla uczestników sieci TBK, w tym także najlepszych "ogródków", będą prowadzone rozmowy z browarami oraz producentami napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Jako sieć mamy nadzieję uzyskać lepsze warunki niż poszczególne lokale indywidualnie..

10/. Wystrój wnętrza i obsługa. Na zlecenie poważnego kontrahenta przygotowujemy program, który ma szansą stać się programem cyklicznym pod nazwą "The Blues Brothers Night". Jednym z jego istotnych elementów są stroje obsługi (a także wykonawców), wzorowane na ubraniach dwu głównych bohaterów filmu "The Blues Brothers". Ten kultowy film spowodował, że te z pozoru zwykłe ubrania (czarny garnitur, cienki czarny krawat, "przykrótkie" spodnie i białe skarpetki + ciemne okulary + kapelusz) stały się jednym z symboli bluesa na całym świecie. Daje to w sumie niedrogie i stylowe jednocześnie ubranie obsługi w TBK. Dostawcę ubrań i dodatków zapewni Franchisodawca. Wnętrza będą charakteryzować się elementami wystroju, zazwyczaj spotykanymi w podobnego rodzaju placówkach gastronomicznych na całym świecie, a w USA w szczególności. Są to różnego rodzaju gadżety związane bezpośrednio lub pośrednio z "tematem": fotografie, plakaty, instrumenty, pamiątki, płyty, tablice rejestracyjne, tabliczki z nazwami ulic, zapełniające wszystkie wolne miejsca na ścianach. Podstawowy zestaw tych elementów dostarczymy w ramach umowy franchisingowej (Portret T.B.Kinga. powiększona fotokopia prawa jazdy Elvisa Presleya, plakat jednego z pierwszych, znakomitych polskich zespołów bluesowo-soulowych lat 70-tych - GRAMINE itp.). Ich ilość będzie zwiększała się w miarę upływu czasu, w tym przede wszystkim o pamiątki po występujących artystach lub VIP-ach odwiedzających Klub. Jednym z podstawowych założeń jest realizacja zamierzeń przy minimalnych kosztach, tak więc staramy się jak najmniej ingerować w istniejące już wyposażenie, meble itp. a raczej dostosowywać projekty do nich. Nie dotyczy to - oczywiście - lokali projektowanych i urządzanych od podstaw, gdzie służymy, w miarę potrzeb, radą i doświadczeniem. W tym zakresie polecić możemy firmę "KAInternational" z Warszawy, wyłącznego przedstawiciela na Polskę hiszpańskiego producenta tkanin, mebli i elementów wyposażenia wnętrz wysokiej jakości w stosunkowo umiarkowanych cenach. Kontakt: tel. 022 849 33 31. Zapewniamy projektantów wnętrz oraz najkorzystniejsze kontakty z producentami i importerami niezbędnego wyposażenia.

11/. W ramach niewielkiej opłaty licencyjnej przewidziano 50% odpis na centralny fundusz reklamy i promocji sieci. Z niego finansowany będzie m.in. "TBKing's Magazine" - docelowo miesięcznik/folder w niedużym formacie, zawierający informacje zarówno ogólne (wywiady z Gwiazdami bluesa, fotografie itp.) jak i szczegóły takie jak program i terminy koncertów w poszczególnych lokalach, dodatkowe informacje, kontakty i nowości z działalności poszczególnych TBK. TBKing Magazine będzie dostarczany do wszystkich placówek z odpowiednim wyprzedzeniem. Ze wspomnianego funduszu będą też finansowane inne działania, zarówno ogólnokrajowe jak i lokalne, mające na celu popularyzację sieci. Z opłaty tej będzie też finansowana strona internetowa sieci TBK, z podstronami dla każdego lokalu.

12/. Nasze Stowarzyszenie jest pomysłodawcą i organizatorem Polish Blues Challenge (P.B.C.), trwającego przez 12 miesięcy (każda edycja). Jest to konkurs dla wykonawców bluesa i gatunków pokrewnych, w kategoriach: zespół i solo/duet. Główną nagrodą jest wyjazd zwycięzców na International Blues Challenge do Memphis, USA jako reprezentanci Polski. Konkurs ten będzie stanowił jedno z ważniejszych źródeł pozyskiwania artystów dla sieci TBK. Docelowo, o ile impreza się rozwinie zgodnie z oczekiwaniami, eliminacje wojewódzkie byłyby przeprowadzane w lokalnych TBK. Finał we Włocławku, a zwycięzcy odbywali by tournee po wszystkich TBK. TBK jest też autorem projektu międzynarodowego festiwalu "Blues nad Wisłą". 13/. Celowym będzie wyszukanie i zabezpieczenie możliwości zakwaterowania dla zamiejscowych zespołów przy każdym z TBK. Może to być forma stałej umowy z hotelem, motelem lub pensjonatem, albo wynajęte mieszkanie - szczegóły do ustalenia i przekalkulowania.

Pozostałe informacje w umowie i aneksach.

Tomasz Bielski
0-696 604 444 lub 022 4982175
e-mail: bluesclub@tbking.eu lub bielski@post.pl
www.freemusic.com.pl
www.tbking.eu